«Нема на світі України, немає другого Дніпра ... » –  ці слова  великого Шевченка  мають глибокий зміст і близькі серцю кожного українця, адже Дніпро  - це своєрідний символ  нашої  країни, наше природне багатство,  пам'ятник нашої історії. Це суть нашої країни,  реалії нашого буття.

Роль Дніпра в житті людини  не перебільшена. З незапам’ятних часів   він   служив їй вірою і правдою. Але прийшли часи віддавати борги і виправляти помилки і недбалість людства, що призвели до екологічних проблем Дніпра та його басейну.

Саме з метою пропаганди серед людей бережливого ставлення до Дніпра, збереження екологічної і культурної  спадщини Славутича і засноване   свято – День Дніпра.

Міжнародний день Дніпра поки не вважається офіційною датою, встановленою на законодавчому рівні. Однак традиція відзначати його різними акціями і заходами в перші вихідні липня вже закріпилася в  трьох «дніпровських» країнах. Метою цього свята, за задумом організаторів, має стати залучення уваги громадськості та керівництва країн  до сучасних проблем басейну Дніпра, а також поширення інформації про методи вирішення цих проблем і визначення майбутніх напрямків співробітництва на різних рівнях. 

Назва річки «Дніпро» походить від давньосхідноіранського «велика ріка» і вперше згадується в літературних пам’ятках першої половини IV століття нашої ери. Давні греки називали Дніпро Борисфеном – «той, що тече з Півночі», римляни дали йому ім'я Данапріс («вкрита густим лісом долина»), предки українців, давні східні слов’яни називали Славутичем («син слави»).
Дніпро - четверта за довжиною річка Європи після Волги, Дунаю і Уралу, має найдовше русло в межах України. Довжина Дніпра в природному стані становила 2285 км, тепер (після спорудження каскаду водосховищ, коли в багатьох місцях випрямили фарватер) - 2201 км, у межах України - 1121 км, в межах Білорусії - 710 км (115 км знаходяться на прикордонній території Білорусії та України), в межах Росії - 485 км. Площа басейну - 504 000 км2, з них в межах України - 291 400 км2.
Дніпро бере початок в північній частині Валдайської височини в Смоленській області Росії, біля села Бочарово Сичевського району, недалеко від озера Гаврилівське, а впадає в Дніпровський лиман Чорного моря в Україні. Дніпро має понад 15 тис. притоків. Найбільші з них Вопь, Друпа, Березина, Прип'ять, Тетерів, Ірпінь, Рось, Базавлук, Інгулець, Десна, Орель, Псел, Ворскла, Самара, Сож.
Дніпро - річка рівнинна, течія переважно швидка, але зустрічаються тихі плеса і вири із зворотною течією. Глибини різні - є перекати, де глибина може досягати 0,5 м, а є ями глибиною 20-30 м; добре розвинена водна рослинність.