Вода для людства – джерело життя і ця істина не викликає сумніву. А для держави вона - джерело наповнення державного і місцевого бюджетів шляхом сплати рентної плати за спецвикористання води

Хто має сплачувати рентну плату за воду?

З 2018 року почали діяти зміни до Податкового кодексу України (ПКУ), що дещо змінили склад платників рентної плати за воду. До них тепер належать (п. 255.1 ПКУ): первинні водокористувачі — суб’єкти господарювання, які використовують та/або передають вторинним користувачам воду, отриману шляхом забору води з водних об’єктів. Хоча ці функції і притаманні Північно-Кримському каналу, він не є первинним водокористувачем, бо згідно Постанови Кабінету міністрів України № 524 від 30 травня 1997 року входить у Перелік підприємств та організацій, які забезпечують перекидання води у маловодні регіони.

Тож обов'язки платника рентної плати виникають у водокористувачів, які на підставі дозволу на спеціальне водокористування здійснюють забір води з каналів, зазначених у цьому Переліку (абзац шостий ст. 42 Водного кодексу) і , таким чином, є первинними водокористувачами. Управління Північно-Кримського каналу забезпечує умови та контроль за здійсненням забору ними обсягів на підставі укладених договорів на послуги з подачі води.

Витяг з Податкового кодексу:

255.1. Платниками рентної плати за спеціальне використання води є: первинні водокористувачі - суб’єкти господарювання незалежно від форми власності: юридичні особи, їх філії, відділення, представництва, інші відокремлені підрозділи без утворення юридичної особи, постійні представництва нерезидентів, а також фізичні особи - підприємці, які використовують та/або передають вторинним водокористувачам воду, отриману шляхом забору води з водних об’єктів; суб’єкти господарювання незалежно від форми власності: юридичні особи, їх філії, відділення, представництва, інші відокремлені підрозділи без утворення юридичної особи, постійні представництва нерезидентів, а також фізичні особи - підприємці, які використовують воду для потреб гідроенергетики, водного транспорту і рибництва.
255.2. Не є платниками рентної плати за спеціальне використання води водокористувачі, які використовують воду виключно для задоволення питних і санітарно-гігієнічних потреб населення (сукупності людей, які знаходяться на даній території в той чи інший період часу, незалежно від характеру та тривалості проживання, в межах їх житлового фонду та присадибних ділянок), у тому числі для задоволення виключно власних питних і санітарно-гігієнічних потреб юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та платників єдиного податку. Для цілей цієї статті під терміном "санітарно-гігієнічні потреби" слід розуміти використання води в туалетних, душових, ванних кімнатах і умивальниках та використання для утримання приміщень у належному санітарно-гігієнічному стані.
255.3. Об’єктом оподаткування рентною платою за спеціальне використання води є фактичний обсяг води, який використовують водокористувачі.

uvaga